З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ!

З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ!

Нехай це найбільше і найважливіше для кожного українця свято принесе у наші оселі благополуччя, добробут, здоров’я і впевненість у майбутньому, додасть наснаги, успіхів і плідної праці в ім’я процвітання нашої незалежної держави!

Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Криза на Тернопільщині: бути чи не бути?
2008-11-11 17:50:00

Криза на Тернопільщині: бути чи не бути?

Є дві прогнозовані у всьому світі речі, які приходять до України на диво несподівано: зима та економічні проблеми. Цього року вони прийшли майже одночасно. Погляньмо, що сталося у світі: спочатку наполовину впала світова ціна на метал і вітчизняні металурги пропорційно знизили експорт, а це основна частина української зовнішньої торгівлі. Українські банки втратили джерело дешевих ресурсів і кредитування майже припинилося. Першими відчули проблему будівельники, бо не видавались іпотечні позики, потім металурги – бо будівельники не могли купити їхню продукцію, потім шахтарі, бо металургам більше не потрібна сировина. Така загальна економічна картина.

- Яка ж ситуація на Тернопільщині? - з таким запитанням ми звернулися до голови  правління компанії «Ровекс», голови Тернопільської обласної організації Єдиний центр Сергія Тарашевського.
- На мою думку, наша область в цілому орієнтована на внутрішній ринок і криза її майже не торкнулася . У нас не так розвинута промисловість, як в інших регіонах, нема металургійної, вугледобувної галузі, але паніка серед людей поширюється і підігрівається чутками про скорочення робочих місць та великими скачками долара вниз-вверх. Бо як не крути, а велика частина жителів краю знаходиться на заробітках за кордоном і підтримує валютою родинний достаток, а відтак і економіку Тернопільщини.
- Як ви оцінюєте економічну кризу?
Для мене власне поняття кризи складається із декількох частин. В нинішньому випадку це фінансово-економічний об’єктивний складник. І дійсно – банки скорочують кредити. Підприємствам важко працювати в таких умовах. Люди не можуть достроково отримати депозити, долар різко піднявся, а потім поволі почав знижувати свій курс. В нас складається дивна ситуація – ціни на товари стрімко зросли, відреагувавши на підняття долара, але зовсім не збираються реагувати на його зниження. На мою думку, це слід розцінювати як звичайну спекуляцію.
Другий аспект – психологічний.  Тривога і невпевненість у завтрашньому дні, постійні навіювання, що вже все погано, а  буде ще гірше - спричинює паніку. А вона поширюється як вірусне зараження на фоні осінньої депресії. Тобто починається епідемія паніки.
Ось тут базується третя  складова кризи – маніпулятивна. Багато людей знімають з себе відповідальність, ховаються за кризу. Вони вважають, якщо вже криза надворі, то навіщо ж будувати якісь плани, вдосконалюватися, все одно все піде прахом. Такі настрої дуже шкідливі. Адже не тільки  прості люди, а й деякі керівники на всіх  рівнях починають всі промахи та недоліки своєї діяльності прикривати кризою. Тому  я закликаю керівників всіх рівнів максимально відповідально віднестися до даної ситуації і зберегти підприємства та робочі місця.
- Що ви пропонуєте в такій ситуації?
Тернопільська обласна організація Єдиного Центру  виходить із ініціативою створення інформаційно-консультаційного центру, де люди нашого краю зможуть отримати безкоштовну юридичну підтримку з приводу кризового явища – звільнення з роботи. Якщо у вас є сумніви щодо правомірності звільнення з роботи, які соціальні гарантії ви можете отримати в такому випадку, що вам робити у випадку, якщо все-таки звільнили,  звертайтеся  за телефоном  42-30-70, приходьте чи пишіть на адресою вул. Степана Бандери,8,  де нададуть повну юридичну консультацію з усіма тонкощами. Сюди можуть звернутися за  порадою керівники, які хочуть знайти правильний вихід із кризової ситуації. Скажімо,  в період спаду виробничої активності настає час для розробки та впровадження нових методів, підходів, покращення рівня підготовки працівників, одним словом слід проводити підготовку підприємства до виходу на більш технологічний рівень. Адже після будь якої кризи йде етап розвитку, про те він існує тільки для тих, хто правильно провів попередній – не скоротив працівників, щоб потім почати все спочатку, а готував його до нового рівня розвитку, правильно побудувавши діяльність.  Врешті нинішня криза покаже справжню сутність кожної людини, а на підприємстві - сутність керівника.
- Як складається ситуація на Вашому підприємстві? Чи грозить скорочення працівникам «Ровексу»?
- На ТОВ «Ровекс» жодного скорочення не буде. Коллектив працює злагоджено і стабільно. Звісно, банки затримували платежі та не надавали кредити, але ці проблеми вирішуються. Тому впевнений, криза «Ровекса»не торкнеться. Просто на данному етапі ми не будемо настільки динамічно розвиватися,  як в  попередні роки. Скажімо, протягом останніх  4-ох  років було створено близько 550 робочих місць. Тепер ми перейдемо до роботи над покращенням якісних показників, вдосконаленням організаційних структур та регламентації діяльності в цілому.
- На вашу думку, як людям діяти в умовах кризи? Можливо маєте певні рекомендації.
Історія України – історія подолання розмаїтих криз: політичних, соціальних, економічних, аграрних і т.д.  Ми їх пережили, тому не треба зациклюватися на самій проблемі. Треба  шукати шляхи вирішення, тобто на різних рівнях дати відповідь на питання «Що робити?». Як бачимо, на державному рівні нашими політиками жваво обговорювалися антикризові заходи ще два тижні тому. Президент запропонував масштабний план боротьби з проявами фінансово кризи. На його думку, беззастережна умова – гуртування влади довкола економічних проблем.
Та на рівні області чомусь влада мовчить і робить вигляд, ніби слова «криза» не інує. Хоча на мою думку, Тернопільщини криза практично не торкнулася, але це станеться, якщо в державі вона поглиблюватиметься. Але ми маємо час і деякий запас міцності. В нас нема великих підприємств, які виходять на зовнішні ринки, відтак не буде масового звільнення працівників. З метою протистояння кризі  Тернопільська обласна організація Єдиного Центру  ініціює проведення круглих столів по ключових напрямках з аналізом ситуації та консолідації дій. Нам слід дати об’єктивну оцінку ситуації по кожній галузі на Тернопільщині. Тому пропонуємо зібратися фахівцям певних галузей і разом напрацювати шляхи для розвитку.
- Що ж врятує Україну? Маєте готовий рецепт виходу з кризи для держави?
Можливо для когось і буде дивним, проте саме в часи великих криз одним із шляхів виходу було започаткування великих будов.  Так було в Америці, коли підчас Великої кризи розпочали будівництво доріг та автострад. Донині ті дороги - одні з найкращих в світі.
Відтак слід активізувати великі державні проекти, пов’язані  з будівництвом. Це не тільки допоможе створити велику кількість робочих місць, а й стимулюватиме попит на продукцію суміжних галузей. В часи підготовки до Євро-2012, та при наявності значного кредитування з боку МВФ від уряду залежатиме яким шляхом ми підемо: латанням дірок і погашення боргів збанкрутілих підприємств чи мобілізації нації по шляху сфокусованого прориву.
 Повертаючись до Тернопільщини, вважаю, що слід не згортати будівництво, а розпочинати. Адже нас очікує повернення протягом дуже короткого часу великої кількості кваліфікованих будівельників, які перебували на заробітках в Києві чи інших державах і освоїли новітні будівельні технології. Гріх не використати їх професіоналізм.  Сьогодні вже треба думати про робочі місця для них.
Тому вважаю, що нам не треба ховатися під шумок за кризу, а гідно працювати. Криза зніме облуду з очей і покаже хто є хто.

Розмову вела Ольга Добродум

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Газета "Эдиний Центр"